Doğan Tıp Merkezi’miz tüm doktorlarıyla birlikte yeni adresinde hizmet vermektedir.

Yeni Adresimiz:
Ziya Gökalp Caddesi No: 6 K.Çekmece / İstanbul
(E-5 Üzeri Petrol Ofisi Arkası)

İletişim Telefonumuz: 444 0 911

×
 

Göz Hastalıkları
 
  Diabetik Retinopati
8.DİABETİK RETİNOPATİ

a. Diabetik Retinopati Nedir?
Diabetik Retinopati rahatsızlığı, insan vücudunda kan şekerinin uzun süreli olarak artmasıyla ortaya çıkan şekere bağlı damar hastalığıdır. Diabet sebebiyle retinada bulunan kılcal damarlar yapısal olarak bozulmaktadır. Hücre kayıpları sonucunda damar geçirgenliğinin bozulması, sıvı ve yağlı maddelerin birikmesi, sonucunda kılcal damarlar tıkanır. Retinada meydana gelen kanalar sonucunda ciddi düzeyde görme kusurları ve ilerleyen dönemlerde görme kayıpları meydana gelir.

b. Diabetik Retinopati’ nin Evreleri
Diabetik Retinopati hastalığının 4 evresi bulunur.

1. Hafif Proliferatif Olmayan Retinopati: Hastalığın ilk evresidir. Retinanın kan damarlarının duvarlarında mikroanevrizmalar oluşur.

2. Orta Proliferatif Olmayan Retinopati: Hastalığın ikinci evresidir. Bu evrede hastalık ilerlemeye başladıkça retinayı besleyen damarlar tıkanmaya başlar.
3. Şiddetli Proliferatif Olmayan Retinopati: Hastalığın üçüncü evresidir. Hastalığın ilerlemesiyle birlikte tıkanan damar sayıları artar. Beslenememeye başlayan alanlar yeni damarlar oluşturmaya başlar.

4. Proliferatif Olmayan Retinopati: Hastalığın son en ileri evresidir. Beslenemeyen alanlar tarafından oluşan yeni damarlar kolayca kanama yapabilmektedir. Kanalar sonucunda görme kayıpları daha ilerlediği durumlarda ise körlük kaçınılmazdır.

c. Diabetik Retinopati’ nin Belirtileri
Diabetik Retinopati hastalığında diğer göz rahatsızlıklarında belirgin olarak meydana gelen batma, çapaklanma, ağrı gibi şikayetler gözlemlenmemektedir. Yalnızca hastanın görmesinde azalma meydana gelir. Hastalık çok ileri evrelere gelinceye kadar hastalarda şikayet oluşmamaktadır. Hastalığın başlıca belirtileri şöyle sıralanabilir:
* Işık çakmaları
* Görüş alanında oluşan karanlık gölgeler
* Görüşün perdelenmesi
* Kısa süreli görme kaybı

d. Diabetik Retinopati’ nin Teşhisi
Diabetik Retinopati teşhisi için özellikle diabeti bulunan kişiler yılda en az bir kez, retinadaki problemlere göre takip süresi arttırılmalıdır. Ayrıca Diabetik Retinopati teşhisi için düzenli göz muayenesinin haricinde tansiyon, kan şekeri, kan yağlarının da düzenli olarak kontrol ettirilmesi yaralı olacaktır. Hastalığı etkileyen faktörler arasında yer alan gebelik süresince de düzenli göz muayenesi yaptırılmalıdır.

e. Diabetik Retinopati’ yi Etkileyen Faktörler
Diabetik Retinopati hastalığını etkileyen en önemli faktörlerin başında şeker hastalığının süresi gelmektedir. Hastalığın riski zamanla birlikte artmaktadır. Uzun süreli olarak diabeti bulunan kişilerde Diabetik Retinopati görülme olasılığı oldukça yüksektir. Tedavi görmeyen diabet hastalarında körlük riski normal kişilere göre oldukça yüksektir. Hastalığı etkileyen başlıca faktörler şöyle sıralanabilir:

* Kan şekeri düzeyinin ani yükselmesi ya da düşmesi
* Hipertansiyon
* Kan yağlarının yüksekliği
* Böbrek hastalığı
* Gebelik

f. Diabetik Retinopati’ nin Tedavisi
“Diabetik Retinopati” hastalığının son evresine kadar kişinin gözünde ödem oluşmadığı sürece genellikle tedaviye gerek duyulmamaktadır. İlk üç evrede gerçekleştirilmesi gereken koruyucu tedavi olacaktır. Koruyucu tedavi için kan şekeri, kolesterol, en az yılda bir kez göz muayenesi yaptırmak yeterli olacaktır. Ancak son evreden kaynaklanan bozukluklarının tedavisi için lazer yöntemi kullanılmaktadır. Lazer tedavisi en az iki ve daha üstü seanslar şeklinde mevcut olan görmenin korunması sağlanmaktadır. Lazer tedavisinde hastanın gözünde sonradan oluşan kan damarlarının kapatılması sağlanmaktadır. Lazer tedavisi sonradan oluşan kan damarlarının kanaya başlamasından sonra da uygulanabileceği gibi kanama başlanmadan önce uygulanmaktadır. Kanama başlamadan önce uygulanan lazer tedavisi daha yararlı olmaktadır. Bu sebepten dolayı diabet hastaları düzenli olarak detaylı göz muayenesi yaptırmalıdır.
Doğan Tıp Merkezi Bir Doğan Sağlık Grubu Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Designed By Ortismedia