Doğan Tıp Merkezi’miz tüm doktorlarıyla birlikte yeni adresinde hizmet vermektedir.

Yeni Adresimiz:
Ziya Gökalp Caddesi No: 6 K.Çekmece / İstanbul
(E-5 Üzeri Petrol Ofisi Arkası)

İletişim Telefonumuz: 444 0 911

×
 

Göz Hastalıkları
 
  Keratokonus
6. KERATOKONUS
a. Keratokonus Nedir?
Keratokonus; genellikle alerjinden dolayı korneanın öne doğru uzaması yada ileri şekilde incelmesi sonucunda oluşan bir göz rahatsızlığıdır. Hastalık sıklıkla 20’li yaşların başında oluşmaya başlar. Ancak 15/25 yaşlarında da ortaya çıkabilmektedir. 20/40 yaş arasında ise ilerleyen bir rahatsızlıktır.

b. Keratokonus’ un Belirtileri
Keratokonus hastalığının başlıca belirtileri şöyle sıralanabilir.

   Bulanık görme
   Işık yansımasından ileri derecede rahatsız olma
   Baş ağrısı
   Görmede çarpıklık
   Astigmat
c. Keratokonus’ un Teşhis
Keratokonus genellikle çocuklarda görülen bir hastalık değildir. Ancak detaylı bir göz muayenesinde çocuklarda da küçük yaşlarda kornea yarıçapının olması gerekenden küçük olduğu durumlar fark edilebilmektedir. Öncelikle erken teşhis için kişinin şikayeti olmasa dahi 2-14 yaş arası çocuklarda göz muayenesi mutlaka yaptırılmalıdır. Keratokonus rahatsızlığı oluşmuş olan kişiler bulanık görme, baş ağrısı gibi şikayetler ile doktora başvurmaktadır.

d. Keratokonus’ u Etkileyen Faktörler
Bugüne kadar yapılmış olan araştırmalar sonrasında keratokonus’ un sebebi tam olarak bulunamamıştır. Ancak genetik etkileyici bir faktördür.

e. Keratokonus’ un Tedavisi
Keratokonus rahatsızlığı olan kişiye hastalığın dönemine uygun olarak tedavi uygulanmaktadır. Erken dönem olan hastalara hafif astigmatı ve miyopisi olan kişilere gözlük ile uygulanan tedavi yeterli olmaktadır. Ancak hastalığı ilerleyen kişilerde gözlükler hastanın tedavisi için yeterli olmamaya başlayacaktır. Bu durumda; özel keratokonus kontakt lensler ile ilerleme durdurulabilmekte yada ilerlemesi yavaşlatılabilmektedir. Hastanın görmesi gerekli seviyede sağlanabildiği sürece ameliyata gerek duyulmamaktadır. Hastalığın ileri dönemlerinde ise ameliyat kaçınılmaz olmaktadır.
Doğan Tıp Merkezi Bir Doğan Sağlık Grubu Kuruluşudur. Tüm Hakları Saklıdır.
Designed By Ortismedia